Cartofi prajiti de 2 ori in baie de ulei (garnituri)
Cartofii curatati sau foarte bine spalati, se taie in bastonase cat mai egale ca grosime (1-1.5 cm) , se sterg cu servete absorbante si se pun in uleiul incalzit (nu incins) ; uleiul trebuie sa acopere bine cartofii; se lasa 2-3', fara a fi rumeniti, la foc mediu si se scot pe hartie absorbanta; se incinge uleiul si se pun din nou cartofii; se lasa 4-6', la foc mare, pana se rumenesc bine; se scot pe hartie absorbanta, apoi se rastoarna intr-un bol sau pe o farfurie; se servesc ca si garnitura.....
(Pentru a putea vizualiza ingredientele si reteta completa, va rugam sa va autentificati. Daca nu aveti creat un cont, atunci va rugam inregistrati-va.)








Nici un comentariu postat pentru aceasta reteta